Pakistánská islámská republika 2005

Pakistán - říjen 2005 zemětřesení (Vyšlo v časopisu 112 číslo 11/2005: Pomoc Pákistánu postiženému zemětřesením pplk. Ing. Luděk Prudil a npor. Ing. Tomáš Hradil)

Dne 8. října 2005 v 04.50 hodin středoevropského letního času došlo v Pákistánu, v oblasti Kašmíru, k silnému zemětřesení o síle 7,6 magnitude (tj. přibližně 8. stupeň Richterovy stupnice). Zemětřesení mělo katastrofální následky. Podle údajů před uzávěrkou časopisu bylo jen v Pákistánu usmrceno na 40 000 osob a dalších více než 70 000 osob bylo zraněno. Odhaduje se, že celkově byly zemětřesením postiženy více než tři miliony osob.

Pákistán požádal o mezinárodní pomoc, zejména o záchranné a dopravní vrtulníky, zateplené stany, přikrývky, matrace, potraviny, tablety na úpravu vody, léky a zdravotnický materiál, zdravotnické záchranné týmy a polní nemocnice. Do pomoci se aktivně zapojila také Česká republika. Pomoc ve formě záchranných jednotek

Na základě rozšířených žádostí o pomoc se dne 11. října 2005 uskutečnilo rozšířené zasedání krizového štábu Ministerstva zahraničních věcí (MZV), kterého se zúčastnili zástupci MV-generálního ředitelství HZS ČR. Na jednání bylo dohodnuto, že ČR jako první pomoc vyšle zdravotnickou záchrannou jednotku. MZV uvolnilo na realizaci této akce 5 milionů Kč. Dále o pomoci Pákistánu jednala vláda ČR, která na její realizaci uvolnila 25 milionů Kč.

Zdravotnická záchranná jednotka ČR v počtu 23 osob (čtrnáctičlenný tým lékařů a zdravotníků, pětičlenná skupina příslušníků HZS hl. m Prahy a čtyři záchranáři) odletěla do Pákistánu 12. října, kde začala působit ve městě Rawala Kot, vzdáleném asi 80 km od Islámábádu. Jedná se o značně poničené město s 60 000 obyvateli ležící na náhorní plošině ve výšce 1800 m nad mořem.

Úkolem hasičů bylo celkově řídit jednotku, zajistit návaznost na pákistánské a mezinárodní krizové orgány a zajišťovat logistické zázemí jednotky. Zdravotnická záchranná jednotka ČR byla vyslána pro působení v trvání pěti dnů na místě. Bylo dohodnuto, že se působení jednotky prodlouží. Dne 18. října 2005 byl vyslán do Islamabádu armádní speciál s posilovou skupinou, která jednotku působící ve městě Rawala Kot posílila a částečně prostřídala. Po prostřídání v místě dále působilo celkem 25 členů jednotky.

 

Materiální humanitární pomoc
Dne 18. října 2005 vyjely ze skladu Zdravotnického zabezpečení krizových stavů ve středočeské obci Hředly u Zdic dva kamiony naložené téměř 13 tunami materiálu v ceně 10 milionů korun. Jednalo se o léky, přikrývky, chirurgické nástroje, obvazový a další zdravotnický materiál (asi 6,5 tuny) poskytovaný Ministerstvem zdravotnictví ČR doplněný 1000 kusy spacích pytlů a přibližně čtyřmi tunami prostředků na úpravu vody poskytovaných Správou státních hmotných rezerv.

Kontingent s humanitární pomocí přijel dne 19. října 2005 na leteckou základnu Ramstein v Německu, kde proběhla předávka materiálu k dopravě leteckým mostem NATO do Pákistánu.