OSTRAVA 2008

Mezinárodní cvičení USAR týmů Ostrava 2008

Pět vyhledávacích a záchranných (USAR) týmů z ČR, Polska, Maďarska a Estonska se zapojilo do velkého mezinárodního cvičení Ostrava 2008, které začalo v úterý 4. listopadu 2008 odpoledne příjezdem týmů do regionu. Ukončeno bylo v pátek 7. listopadu.

Týmy přijely v úterý na odborné učiliště požární ochrany ve Frýdku-Místku, pak se přesunuly do areálu bývalých vojenských kasáren v Ostravě-Hranečníku, kde byly ubytovány ve vlastních stanech. Nasazeny byly v Dolní oblasti Vítkovic a v bývalém areálu ČSAD za obchodním centrem Futurum.

USAR týmy (Urban Search and Rescue) cvičily vyhledávání a záchranu osob v průmyslové oblasti zničené tornádem Ester, který v Ostravě a okolí způsobil destrukci budov, objektů, chemické zamoření, havárie dopravních prostředků, požáry a zavalení osob. DO ČR si přivezly veškeré své vybavení i stravu.

Českou republiku reprezentují oba dva existující týmy USAR z HZS MSK a z HZS hlavního města Prahy. Celkem se zapojilo do cvičení Ostrava 2008 kolem 160 profesionálních hasičů, kynologů a dalších členů odřadů, zraněné a zavalené osoby simulovaly tři desítky figurantů v oranžových reflexních vestách a stejný počet figurín představující mrtvé osoby. Na cvičení participovalo 20 organizačních pracovníků. Na čtvrteční VIP den přijeli pozorovatelé z dalších evropských zemí. Cvičení skončilo v pátek 7. listopadu v poledne po úklidu terénu, kde týmy cvičily.

USAR týmy jsou nasazovány v případě rozsáhlé mimořádné události a živelné katastrofy, například zemětřesení, závaly, tsunami. Specializují se na záchranu ze sutin, z výšek a hloubek. Týmy jsou připraveny se během několika hodin přepravit letecky či pozemní cestou do zahraničí a účinně zasáhnout ve spolupráci s domácími záchrannými jednotkami.

USAR tým Ostrava tvoří 23 hasičů a 5 kynologů se psy, USAR tým Praha 24 hasičů a 6 kynologů se psy. Pražský tým byl zřízen již na konci 90. let, ostravský tým teprve loni v červnu. Jeho členové ale patří mezi nejzkušenější a nejvšestrannější profesionální hasiče z HZS MSK. Skupiny z tohoto ostravského odřadu již zasahovaly například při loňské likvidaci následků ptačí chřipky v Pardubickém kraji či při zřícení tovární haly v Kladně po krádeži nosných konstrukcí.

USAR tým (či USAR odřad) z HZS MSK je vybaven nejmodernější vyhledávací a záchranářskou technikou, včetně dýchacích přístrojů. Vedle lezeckého vybavení zde nechybí motorové pily, rozbrušovačky na kovy i zdivo, vrtačky, sbíječky, hydraulické stojky, ale také kvalitní přístroje na vyhledávání zavalených osob (echolokátor, bioradar, štěrbinové kamery…) a hydraulické nářadí na vyprošťování zraněných z dopravních prostředků. Samozřejmě ve výbavě nechybí ani speciálně cvičení a certifikovaní psi.

Cvičení v Ostravě je první tohoto druhu v České republice, přičemž obdobná cvičení každoročně organizují kolegové z Polska a oba české týmy tam jezdí cvičit.

Autor článku : Tiskový mluvčí HZS Moravskoslezského kraje

FOTO ze cvičení (žluté kombinézy mají Poláci, oranžové USAR Praha a pískové USAR Ostrava): http://www.pozary.cz/rubriky/represe/mezinarodni-cviceni-usar-tymu-ostrava-2008_14407.html

více na www.hzs.msk.cz