Cvičení MODEX FALCK - Dánsko 01/2013

V úterý v brzkých ranních hodinách se vrátil Traumateam ČR ze čtyřdenního cvičení MODEX Falck v Dánsku. Toto cvičení se konalo ve dnech 24. až 29. ledna 2013 ve výcvikovém středisku Dánské agentury pro mimořádné události v Tinglev. Cvičení je jedním ze šesti cvičení, které organizuje společnost Falck v rámci tendru Evropské komise na přípravu, organizaci a vyhodnocení cvičení modulů civilní ochrany.
Česká republika se cvičení zúčastnila s nově vytvořeným modulem Advanced Medical Post (Předsunutá zdravotnická jednotka). Tato jednotka je tvořena členy Traumateamu ČR z Fakultní nemocnice Brno a logistickou částí USAR odřadu HZS hl. m. Prahy. Cvičení se dále zúčastnily USAR odřady z Velké Británie (ISAR) a z Islandu (ICE-SAR), které patří ke nejzkušenějším USAR odřadům v Evropě. Dále se cvičení zúčastnil tým koordinátorů EU, tzv. EU Civil Protection team, který měl za úkol koordinovat činnost modulů a zahraniční záchranářské a materiální pomoci.
Námětem cvičení bylo zemětřesení v zemi Euland a následná žádost o pomoc ve formě speciálních týmů pro vyprošťování osob ze zřícených budov, polních zdravotnických jednotek, týmů na velkokapacitní čerpání vody atd.
Během čtyřdenního cvičení byl Traumateam ČR prověřen v náročných podmínkách a nepřetržité činnosti na místě téměř 72 hodin. Během svého působení Traumateam ČR ošetřil 227 raněných, z toho 84 těžce raněných a 18 obětí svým zraněním podlehlo.
 
Foto: MUDr. Petr Nestrojil, FN Brno
Text: plk. Ing. Lenka Rašovská
Video: http://www.youtube.com/watch?v=Fm4w2zEg9ew