Ukrajina a Moldávie – červenec/srpen 2008

Materiální humanitární pomoc poskytla Česká republika Ukrajině a Moldavsku, které postihly rozsáhlé povodně. Každá z těchto zemí z ČR získá pomoc v hodnotě 1 milionu korun. Na základě žádosti zasažených zemí bude do postižených oblastí na východě Evropy dopraven tento materiál:
na Ukrajinu – 6 čerpadel, 500 nafukovacích lehátek, 500 spacích pytlů,
240 pohotovostních balíčků prádla
do Moldavska     –   10 čerpadel, 6 elektrocentrál, 500 vysokých gumových bot
Realizaci humanitární pomoci zajišťuje Hasičský záchranný sbor ČR ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí.

Obě jendotky MV-genrálního ředitelství HZS ČR vyjely v sobotu 2.8. v cca 12:00. z Tišnova u Brna.

Humanitární pomoc určená Moldavsku byla předána v neděli 3.8 v Kišiněvu. Tým pracovníků HZS ČR, který na místo pomoc doručil, se vrátil zpět do ČR v pondělí 5.8.
Pomoc pro Ukrajinu byla vyložena v obci Petriliv, kde byla  v pondělí 4.8. předána místním orgánům.  Pracovníci HZS ČR dorazili zpět do ČR v pondělí 5.8.
ZPRÁVA Z MIMOŘÁDNÉ ZAHRANIČNÍ SLUŽEBNÍ CESTY V SOUVISLOSTI S POSKYTNUTÍM HUMANITÁRNÍ POMOCI OBYVATELSTVU MOLDÁVIE POSTIŽENÉMU POVODNĚMI (2.-.5. SRPNA 2008)
Ve dnech 2. – 5. srpna 2008 provedla jednotka Ministerstva vnitra – generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR (dále jen jednotka) přepravu humanitární pomoci obyvatelstvu Moldávie postiženému povodněmi.
Složení jednotky:
ppor. Mgr. Petr Vodička – HZS hl. m. Prahy
mjr. Ing. Zbyněk Partsch – HZS OLK
Miroslav Světlík – ZLO Kamenice
Miloslav Hatlák – ZLO Kamenice
Časový přehled zahraniční služební cesty:
Pátek 1. srpna 2008:
·        Příprava cesty – sklad ZLO Tišnov, HZS hl. m. Prahy – HS 5
Sobota 2. srpna 2008:
·        6,00 HZS hl. m. Prahy – HS 5
·        7,00 OPIS GŘ HZS ČR – předání podkladů, informací a finanční zálohy
·        10,00 sklad ZLO Tišnov – soustředění jednotky, převzetí materiálu a přečtení rozkazu Generálního ředitele HZS ČR
·        10,30 celní úřad Brno – zahájení celního odbavení
·        13,25 ukončení odbavení, odjezd
·        14,25 překročení hranice ČR/Slovensko
·        15,15 překročení hranice Slovensko/Maďarsko
·        23,00 překročení hranice Maďarsko/Rumunsko – opuštění Shengenského prostoru
·        23,15 setkání s jednotkou vracející se z Rumunska
Neděle 3. srpna 2008:
·        14,00 – 15,00 překročení hranice Rumunsko/Moldávie – opuštění Evropské Unie
·        16,00 – příjezd Kišiněv – předání materiálu Moldavské službě civilní ochrany a mimořádných situací a seznámení s obsluhou
·        19,00 ubytování
Pondělí 4. srpna 2008:
·        7,30 – proškolení obsluhy MOV a elektrocentrál
·        9,00 – odjezd
·        11,00 – 12,00 překročení hranice Moldávie/Rumunsko – vstup do Evropské Unie
Úterý 5. srpna 2008:
·        0,15 překročení hranice Rumunsko /Maďarsko – vstup do Shengenského prostoru
·        2,30 – 7,30 přestávka – parkoviště u Debecenu
·        13,00 překročení hranice Maďarsko/Slovensko
·        13,50 překročení hranice Slovensko/ČR, rozdělení jednotky, individuální dojezd
·        17,00 – 19,00 OPIS GŘ HZS ČR předání informací
·        19,00 – 20,00 HZS hl. m. Prahy – HS 5 odevzdání materiálu
Účelem zahraniční služební cesty byla humanitární pomoci obyvatelstvu Moldávie postiženému povodněmi. Jednalo se o 5 ks elektrocentrál, 10 ks MOS (malá odvodňovací souprava) a 500 párů gumových holinek. Přeprava nákladu o hmotnosti 2 500 kg byla uskutečněna vozidlem IVECO EUROCARGO ZLO Kamenice s 2 řidiči, doprovod tvořilo vozidlo NISSAN TERRANO II HZS OLK.
V průběhu 1. srpna byla provedena příprava, materiál a nákladní vozidlo s řidiči soustředěny ve skladu ZLO Tišnov. 2. srpna v 7,00, byly veliteli jednotky na OPIS GŘ HZS ČR předány podklady, informace a finanční záloha. Po soustředění celé jednotky ve skladu ZLO Tišnov a přečtení rozkazu následoval přejezd na celní odbavení do Brna. Po celním odbavení v 13,25 byl proveden přesun po předem připravené trase respektující konání VC Maďarska F1 po trase Brno –   hranice ČR/Slovensko – Bratislava – hranice Slovensko/Maďarsko – Budapešť – Szolnok – hranice Maďarsko/Rumunsko (opuštění Shengenského prostoru) – Oradea. Zde jsme se setkali ve 23,15 s jednotkou, která se vracela z Rumunska. Poskytli nám informace o dopravě a doporučené trase. Tato se shodovala s naplánovanou. Dále pomohli s výměnou peněz. Dále jsme 3.srpna pokračovali na trase Cluj-Napoca – Reghin – Toplita – Targu-Neamt – Pascani – Iasi – Albita – překročení hranice Rumunsko/Moldávie (opuštění Evropské Unie) – Leuseni – Kišiněv. Na Moldavské straně hranice nás očekával zástupce velvyslance p. Klíma a pracovníci Moldavské služby civilní ochrany a mimořádných situací. Celní procedury proběhly bez problémů a tato část cesty byla ukončena předáním materiálu Moldavské službě civilní ochrany a mimořádných situací a seznámením s obsluhou.
4. srpna ráno bylo na žádost moldavské strany provedeno další proškolení obsluhy MOV a elektrocentrál. Poté se jednotka vracela po shodné trase zpět. V Maďarsku byla 5. srpna zvolena trasa se zvýšeným podílem dálnice – Debrecen – Budapešť, kde nedaleko Debrecenu byla provedena ve 2,30 přestávka v trvání 5 hodin. Po překročení hranice Slovensko/ČR bylo provedeno rozdělení jednotky pro individuální dojezd a velitel jednotky se spolu s velitelem jednotky pro Ukrajinu se dostavil na OPIS GŘ HZS ČR pro předání informací z cesty.

Zpracoval:      ppor. Mgr. Petr Vodička