EU-DREX 2004 – Cvičení USAR odřadů 18. – 22. 10. 2004, Rakousko – Reichenau

CVIČENÍ USAR ODŘADŮ 18. – 22. 10. 2004, RAKOUSKO – REICHENAU

V rámci projektu Evropské unie se v oblasti Wiener Neustadt v Rakousku uskutečnilo mezinárodní cvičení složek integrovaného záchranného systému a specializovaných jednotek armády, European Union Disaster Relief 2004 (EU-DREx 2004), které připravilo Ministerstvo vnitra a obrany Rakouska ve spolupráci s Evropskou unií.

ZASTOUPENÍ NA CVIČENÍ:

Cvičení se zúčastnilo celkem 12 krizových týmů ze šesti členských zemí Evropské unie, včetně sedmnáctičlenného USAR odřadu HZS ČR. Za MV-generální ředitelství HZS ČR se cvičení zúčastnil styčný důstojník, který působil v mezinárodním koordinačním štábu cvičení.

HLAVNÍ CÍLE CVIČENÍ:

Hlavním cílem cvičení bylo prověřit připravenost mezinárodních krizových týmů na žádost o mezinárodní pomoc při katastrofách. Sledovány byly zejména možnosti jednotného velení, kvalita kooperace jednotlivých týmů a kompatibilita přístrojového a technického vybavení. Dalším cílem cvičení bylo procvičit plnění úkolů při provádění záchranných a likvidačních pracích v oblasti postižené zemětřesením v podmínkách působení NBC látek (tzn. s vyloučením možnosti použití psovodů s vyhledávacími psy), bylo připraveno následující složení USAR odřadu České republiky:

  • příslušníci HZS hl. m. Prahy předurčení pro vyhledávací a záchranné práce při zapojení do mezinárodních záchranných operací,
  • pracovníci Státního ústavu jaderné, chemické a biologické ochrany Příbram-Kamenná,
  • pracovníci školicího střediska a chemické laboratoře Kamenice HZS Středočeského kraje,
  • pracovníci Státního ústavu radiační ochrany,
  • lékař Zdravotnického ústavu speciálních služeb MV, a
  • styčný důstojník MV-generálního ředitelství HZS ČR,

v celkovém počtu 17 osob.

PRŮBĚH CVIČENÍ:

Dne 18. října 2004 v nočních hodinách proběhlo rozbití stanové základny, seznámení se s organizačními záležitostmi a se situací v oblasti po simulovaném zemětřesení v mezinárodním koordinačním štábu (OSOCC) a briefing se čtyřčlenným vyhodnocovacím týmem, který byl české jednotce přidělen a jehož úkolem bylo 24 hodin denně sledovat činnost české jednotky a tuto následně hodnotit.
Dne 19. října 2004 nastala první aktivace české záchranné jednotky, která proběhla necelé tři hodiny po příjezdu jednotky do místa cvičení v 01:55 hodin dne 19. října 2004. Úkolem bylo provést průzkum oblasti zasažené zemětřesením. K dispozici bylo pouze nejasné vymezení lokality na mapě a letecké snímky z 15.00 hodin z předchozího dne. Žádné další informace nebyly poskytnuty. Po příjezdu na udané místo obdržel velitel jednotky informace, že jednotka není na místě potřeba. Jednotka se vrátila do operační základny v 03:55 hodin.
V 06.15 hodin téhož dne byla česká záchranná jednotka aktivována podruhé. Úkolem bylo spojit se s polskou a německou jednotkou a spolupracovat s nimi během záchranných operací ve dvou udaných zřícených objektech. Během přepravy do postižené oblasti byla jednotka odvelena na jiné místo k provedení záchranných prací v třípodlažní budově s porušenou biologickou laboratoří (HIV a nespecifikovaná séra), i když bylo OSOCC opakovaně sděleno, že česká záchranná jednotka nedisponuje silami a prostředky pro zásah s výskytem biologických látek. V průběhu průzkumu nebyly na místě detekovány žádné nebezpečné chemické látky. Během záchranné operace bylo zachráněno z objektu 24 žijících osob s různým typem zranění a byly vyproštěny 4 mrtvé oběti. Všichni členové jednotky pracovali v ochranných oděvech a používali ochranné masky s filtrem. Problémem bylo i přes stále opakované intervence styčného důstojníka v OSOCC získání podpory zdravotnickým týmem, aby byla zajištěna zdravotnická pomoc zachráněným osobám a jejich transport do zdravotnického zařízení. Lékař jednotky tak byl přetížen poskytováním zdravotnické péče všem zachráněným osobám. Žádný zdravotnický personál se do oblasti nedostavil a jednotka ukončila práci na objektu ve 12:00 hodin.
Po několika hodinách odpočinku přidělil OSOCC jednotce další úkol. Ve 21:15 hodin opustila česká záchranná jednotka operační základnu do oblasti, odkud bylo hlášeno zřícení několika blíže nespecifikovaných objektů. Ve 21:38 hodin se jednotka dostavila na místo. Před vstupem do zřícené budovy byl proveden chemický a radiační průzkum s negativními výsledky. V budově byla pak detekována menší množství amoniaku a síry. Jednotka vyprostila ze sutin objektu dohromady 4 žijící a 3 mrtvé osoby. Vyžádané síly a prostředky místních zdrojů jako vozy zdravotnické záchranné služby nebo jeřáb pro zvednutí těžkých břemen nebyly jednotce poskytnuty fyzicky, ale pouze virtuálně. Jednotka se vrátila na základnu v 01:15 dne 20. října 2004.
Dne 20. října 2004 byla česká záchranná jednotka v 09.05 hodin nasazena k zásahu ve dvou objektech v postižené oblasti. V těchto objektech bylo hlášeno 8 pohřešovaných osob. Na místě bylo ihned provedeno vytýčení nebezpečné zóny a chemický a radiační průzkum. Ze dvou objektů bylo zachráněno celkem 5 kontaminovaných osob. Zdravotnickou pomoc zachráněným osobám poskytl specializovaný lékařský tým z Lotyšska. Po ukončení činnosti na tomto místě byla jednotka poslána plnit další úkol.
Během balení technických prostředků bylo OSOCC v 11.40 hodin ohlášeno velké železniční neštěstí v několik kilometrů vzdálené oblasti. Česká záchranná jednotka byla okamžitě na místo neštěstí vyslána a na místo se dostavila jako první. Jednalo se o simulaci srážky dvou vlaků – osobního s nákladním převážejícím benzín a další blíže nespecifikované nebezpečné látky. Jednotka provedla radiační a chemický průzkum. Na základě výsledků průzkumu bylo provedeno vytýčení nebezpečné zóny. Otvor, kterým unikal benzín z jedné z cisteren, byl utěsněn. Během zásahu, který byl ukončen ve 14.00 hodin, provedla jednotka záchranu cca 40 žijících osob a vyproštění 4 usmrcených osob.
Cvičení bylo po provedení záchranných a likvidačních prací po vlakovém neštěstí ukončeno.
Dne 21. října 2004 proběhla na volném prostranství u výcvikového polygonu rakouských pozemních ozbrojených sil prezentace jednotek zúčastněných na cvičení. Prezentace posloužila především pro vzájemnou výměnu informací mezi jednotkami, pro účastníky doprovodného semináře a pro pozorovatele cvičení.
Ve večerních hodinách proběhlo slavnostní ukončení cvičení. V průběhu večera bylo jednáno s vedoucím hodnotícího týmu, který byl přidělen k české záchranné jednotce a bylo diskutováno plnění jednotlivých úkolů jednotkou.
Dne 22. října 2004 ráno proběhlo společné prvotní oficiální vyhodnocení cvičení všemi zúčastněnými subjekty.
Celkově bylo hodnocení cvičení a účasti na něm hodnoceno členy české záchranné jednotky velice pozitivně.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.