Humanitární pomoc 2013

Humanitarian aid is governed by Act No. 151/2010 Coll. on international development cooperation and humanitarian assistance abroad. Humanitarian assistance abroad is the set of activities financed from the national budget in order to prevent loss of life and injury, to alleviate suffering and to restore basic living conditions after an emergency, to mitigate long-lasting consequences of emergencies and to prevent their occurrence and negative consequences.

Humanitarian aid includes both ad hoc response to natural or man-made disasters, and aid in long-term (complex) humanitarian crises and disaster prevention.

Státní humanitární pomoc ČR do zahraničí je realizována z finančních zdrojů alokovaných v rozpočtu Ministerstva zahraničních věcí. Z tohoto rozpočtu lze financovat zejména tyto formy humanitární pomoci poskytované do zahraničí:

a) materiální pomoc poskytnutím potřebného majetku ve formě daru do postižené oblasti po vzniku mimořádné události,

b) peněžní dary do zahraničí,

c) finanční příspěvky veřejným institucím a nevládním neziskovým organizacím v zahraničí,

d) příspěvky mezinárodním organizacím a integračním seskupením,

e) dotace nevládním neziskovým organizacím v České republice na poskytování humanitární pomoci do zahraničí státům mimo Evropskou unii a Evropský hospodářský prostor,

f) zapojování do mezinárodních záchranných operací vysíláním záchranářů nebo odborníků s potřebným vybavením podle zákona č. 239/2000 Sb., o integrovaném záchranném systému a o změně některých zákonů.

Article 9 of Act No. 151/2010 Coll., on international development cooperation and humanitarian assistance abroad, the Ministry of Interior provides humanitarian aid to EU member states and other states of the European Economic Area and decides on its scope and form.

V roce 2013 byly na humanitární pomoc ČR do zahraničí vyčleněny prostředky ve výši 73 mil. Kč.Během roku 2013 bylo realizováno celkem 27 humanitárních projektů ve 30 zemích. Největší podíl z rozpočtu na humanitární pomoc (téměř 40 %) bylo věnováno na pomoc konfliktem postiženému obyvatelstvu Sýrie i uprchlíkům ze Sýrie v Jordánsku, Libanonu a Iráku.

Česká republika v průběhu roku 2013 poskytla finanční humanitární pomoc do následujících zemí: Afghánistán, Barma, Jižní Súdán, Demokratická republika Kongo, Malajsie, Etiopie, Jemen, Zimbabwe, Sýrie, Jordánsko, Libanon, Irák, Palestinská autonomní území, Mali, Honduras, Středoafrická republika, Filipíny, Indie, Írán, Somálsko.

Pod záštitou Ministerstva vnitra-odboru azylové a migrační politiky realizoval HZS ČR v prosinci 2013 materiální humanitární pomoc do Bulharska, které se potýká s pokračujícím přílivem syrských uprchlíků. Celková hodnota poskytnuté pomoci byla téměř 2 mil. Kč. Obsahem humanitární pomoci byly komodity související s ubytováním syrských uprchlíků v Bulharsku – skládací kovová lehátka, nafukovací lehátka, přikrývky, ručníky, vaky na vodu a skládací židle. Všechny tyto prostředky byly vyčleněny ze stávajících zásob humanitární pomoci ve skladech HZS ČR. Humanitární pomoc byla předána řediteli Ředitelství požární bezpečnosti a civilní ochrany Ministerstva vnitra Bulharské republiky 9. prosince 2013 v Sofii.

Expertní pomoc byla v roce 2013 realizována celkem dvakrát. V obou případech to byl kpt. Ing. Miroslav Lukeš z HZS Karlovarského kraje.

Kpt. Lukeš se zapojil v srpnu 2013 v rámci týmu Střediska pro koordinaci odezvy na mimořádné události Evropské Unie (Emergency Response Coordination Centre – ERCC) do preventivní mise v Nigérii, která je často postihována rozsáhlými povodněmi. Hlavním cílem mise bylo poskytnutí odborných znalostí a rad místním úřadům, jak vylepšit své kapacity v oblasti připravenosti a odezvy na mimořádné události spojené s povodněmi.

V prosinci 2013 se kpt. Lukeš účastnil mise na Filipínách, které byly postiženy tajfunem Haiyan. Evropská unie postupně vyslala na Filipíny tři týmy Střediska pro koordinaci odezvy na mimořádné události EU – Alpha, Bravo a Charlie. Kpt. Lukeš byl zařazen do týmu Charlie jako zástupce velitele týmu. Hlavními úkoly týmu byla podpora činnosti místních úřadů na postiženém území, posouzení potřeb obyvatelstva a podpora příjmu a rozdělení humanitární pomoci od účastnických států Mechanismu civilní ochrany EU.

Záchranářskou humanitární pomoc do zahraničí Česká republika v průběhu roku 2013 nerealizovala.

Be the first to comment

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.